wtorek, 4 lutego 2014

… karty na stół….

Detale, to zawsze w nich kryje się cały sekret, który postaramy się przed wami odkryć. Zaczynamy od poprawnie nakrytego stołu, ta umiejętność sprawdzi się wszędzie, od obiadu dla przyszłych teściów po zaproszenie znajomych na miła kolację. Postarajmy się, aby była to taka mała celebracja. Wróćmy do czasów kiedy posiłek i jego oprawa miały znaczenie. Myślę, że szybciutko takie nowe zwyczaje staną się po jakiś czasie już dobrymi nawykami. Co będzie ważne?  Wszystko , od łyżeczki po serwetkę. Zatem do dzieła. 


Pamiętajmy, że ilość osób ma znaczenie, starajmy się nie upychać nikogo przy stole, ma być wygodnie, każdy ma odnaleźć swój kieliszek oraz swój talerz. Wygodnie na tyle, żeby nasi goście nie stykali się łokciami, każdy powinien mieć komfortową przestrzeń dla siebie. 


Punkt centralny = środek naszego stołu  ozdobić go mogą kwiaty, kompozycje, świeczniki, cos figlarnego, czy tez coś prostego. W stołach prostokątnych możemy poprowadzić kompozycję wzdłuż stołu, zakończyć ją jakiś akcentem. Zasada najważniejsza: poprawne nakrycie stołu zastawą.


Przy kameralnych obiadach nie musimy robić wizytówek dla gości, ale miło się zrobi każdemu jeśli jego miejsce ozdobimy jakimś małym akcentem, kwiatki  przeplatające się z serwetką, owoce, coś co jest częścią naszej głównej kompozycji. Bo pamiętajmy ze to wszystko co mamy na stole ma tworzyć całość, komponować się razem.

A na stole najczęściej najważniejsze jest to co będziemy konsumować, dlatego świetnie sprawdza się minimalna zastawa bez zdobień, gładka którą często będziemy mogli wykorzystywać z różnymi kolorami, fakturami. W ten sposób podkreślimy dania z którymi będziemy mieli do czynienia.Ale bywa i tak „ kontrolowany nieład artystyczny ”
Trudna sztuka łączenia wszystkiego ale jak widać niektórym się udaje, w przypadku kiedy mamy różną zastawę ten sposób się sprawdza. W nim też jest pewna zasada.  

Ten post jest wprowadzeniem do postów o stołach naszych weselnych gości , bufetu pełnego słodkości, a następnie do … Stołu Państwa Młodych i oprawy ich miejsc.

serdecznie zapraszam, Olga

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami :)

Napisz do nas wiadomość

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *